Novinky, 08.06.2018

3 ze 4 Evropanů volí sklo

Bülach/Brussel, 7 června 2018 – V předvečer Světového dne oceánů, vyzývají Friends of Glass všechny, aby pozvedli sklenice a připili si na zdraví našich moří zahájením kampaně “Nekonečný oceán“. Podle nedávného průzkumu, který provedla komunita Friends of Glass, tři ze čtyř Evropanů hodnotilo sklo jako balení nejvíce přátelské k oceánům. 72 % nyní zvažuje jejich dopad na oceán jako prioritu životního stylu, počínaje produkty, které kupují a jak jsou baleny.

Zastavit příliv odpadů do oceánu

Od uvedení dokumentu Modrá planeta II na BBC v roce 2017, se zájem o stav našich oceánů exponenciálně rozrostl a pozornost veřejnosti se stále více zaměřuje na potřebu učinit udržitelnější volby v každodenním životě. 78 % Evropanů dalo najevo, že se změnilo jejich chování a nyní věnují větší pozornost dopadům jejich každodenních rozhodnutí na životní prostředí. Dalších 78 %  Evropanů podle svého výběru hodnotí jako nejlepší obal na potraviny a nápoje sklo.

Globální hnutí na ochranu oceánu

Po staletí existoval jeden společný způsob, jak si lidé přáli dobré zdraví: tím že pozvedli sklenice na přípitek. Nyní je čas pozvednout sklenice na naše oceány a uznat, že změna v našich osobních volbách a chování je nutná k ochraně naší planety pro budoucí generace.

Před světovým dnem oceánů, který je vyhlášen na pátek 8. června, Adeline Farrelly – generální tajemnice FEVE, Evropské federace pro obalové sklo, řekla: “Pokud jde o životní prostředí, rozhovory o odpadech z obalů zpravidla směřují do jednoho místa: do oceánu.Všichni milujeme oceán, ale odhaduje se, že do roku 2050 bude v našich mořích vice odpadu než ryb. To má dopad na rozhodování evropských spotřebitelů při jejich nákupech.

“Sklo má nekonečný život; ale oceány a moře nebudou, pokud se o ně nepostaráme. Náš celoevropský spotřebitelský barometr zahrnuje 6 300 odpovědí v průběhu pouhých čtyř týdnů, takže je jasné, že se jedná o problém blízký lidským srdcím. Stačí, když každý týden jednoduše koupíte a recyklujete jednu skleněnou láhev navíc a tím přispějete k ochraně našich řek, moří a oceánů.”

 

 

Sklo: volba vhodná pro oceán

Sklo  má v oblasti životního prostředí nepopíratelné výhody. Je nekonečně recyklovatelné: v Evropě se recykluje 74 % všech skleněných obalů. Sklo je vyrobeno z písku, recyklovaného skla a dalších přísad nacházejících se v přírodě. Sklo je prakticky inertní, dokonce, i když skleněná nádoba skončí v moři, nejsou z ní vylučovány žádné škodlivé chemické látky, ani neskončí jako mikročástice v našem potravinovém řetězci.

#CheersToTheOcean se Surfrider

Toto léto Friends of Glassvyzývají lidi, aby se spojili a připili si společně na naše moře a oceány. Za tímto účelem společnost Friends of Glass nedávno oznámila partnerství se společností Surfrider Foundation Europe, organizací pro ochranu přírody, která se snaží chránit oceán pro budoucí generace. Toto partnerství zaručuje zachování 300 000 m² pláží a zdůrazňuje dopad znečištění moří.

Dánská kapelaThe Bottle Boys a španělský profesionální surfer Aritz Aranburu se připojili k členům komunity Friends of Glass z celé Evropy, aby nazpívali ikonickou píseň “ La Mer” od Charlese Treneta, která vrcholí přípitkem na oceán při západu slunce. Záběry lze nalézt na kanálech Friends of Glass včetně YouTube https://youtu.be/ywq95uHc7jI, Twittera Facebookhttps://www.facebook.com/friendsofglasscesko/    

Pozvedněte svoji sklenici a připojte se k Světovému dni oceánů tím, že budete sdílet svůj hold pomocí  hashtagu #CheersToTheOcean

 

Volte sklo. Nikdy odpad. Vždy recyklujte.